adószám: 18687817-1-13 (Evangélikus gyülekezet alapítványa)

A Tasnádi Lajos Alapítványt az ikladi Evangélikus Egyházközség hozta létre 2000. január 28-án. Az alapítvány célja az egyházközség hitéletének és hitoktató tevékenységének, ill. a gyülekezet ifjúsági csoportjának anyagi támogatása.

Az alapítvány címe: 2181, Iklad, Temető u. 1.
Az alapítvány elnöke: Klenk József másodfelügyelő
Az alapítvány alelnöke: Babka László evangélikus lelkész

Az elnökön és az alelnökön kívül az alapítvány ügyeit egy 10 fős kuratórium intézi.

Az alapítvány névadója Tasnádi Lajos egykori kántortanító és iskolaigazgató, a XX. század legkiválóbb ikladi pedagógusa, Iklad község kulturális életének önzetlen társadalmi munkása, szervezője.


Tasnádi Lajos (1902 - 1985) rövid életrajza:

Tremmel Lajos 1902-ben született Sopronban. Iskoláit szülővárosában végezte el, itt szerzett kántortanítói diplomát 1923-ban. A fiatal német anyanyelvű tanító 1925 - 1929 között Tolna vármegyében (Szárazd, Bátaapáti) végzett szolgálatot, majd 1929. januárjában a lemondott Reichel Lajos helyére került Ikladra. 1932-ben feleségül vette Haász Máriát, a falu egyik legtekintélyesebb gazdájának leányát. Házasságukból két fiú született, Lajos és Géza. Lajos építészmérnök, Géza pedig orvos lett.
A Horthy-korszak magyarosítási programja Tremmel Lajost sem hagyta érintetlenül, 1937-ben nevét Tasnádira magyarosította.
Ikladi működése példaértékű volt. Kiváló tanító és kántor, örökös egyháztanácsi jegyző, a község kulturális életének és a népművelésnek vezéralakja. Ő szervezte meg a levente fúvószenekart, nevéhez fűződik az első ifjúsági színi előadások, sportkör, népdalkör, ezüstkalászos gazdatanfolyam szervezése.
A kommunista diktatúra Tasnádi Lajos számára is nagy lelki megpróbáltatást jelentett. Az evangélikus elemi iskolát 1948-ban államosították, a kántortanítói állás megszűnt. Tasnádi Lajos kénytelen volt lemondani kántori állásáról, hogy tanítói tisztét megtarthassa. 1948-tól 1967-ig ő töltötte be az állami általános iskola igazgatói tisztét. Irányítása alatt az ikladi iskola az aszódi járás legszínvonalasabb általános iskolájává vált. Ebben az időszakban is töretlen lelkesedéssel folytatta önzetlen közösségépítő munkáját, kezdeményező szerepet játszott az első művelődési otthon létrehozásában is.
Hosszú nyugdíjas éveit is Ikladon töltötte, továbbra is részt vállalva a falu közéletében.
Temetésén óriási tömeg búcsúzott tőle az ikladi temetőben, ahol síremléke található.